Sterownik górnej grzałki do stacji BGA

W związku z tym, że zajmuję się naprawą komputerów zaistniała konieczność zainteresowania się naprawami płyt głównych laptopów, komputerów stacjonarnych i kart graficznych. Bardzo często naprawa tego typu rzeczy polega na przelutowaniu lub wymianie układu BGA . Do tego potrzebna jest stacja która pozwoli na operację lutowania owych układów w ściśle kontrolowanej temperaturze. Zbyt niska temperatura nie pozwoli prawidłowo zdjąć starego układu ani jego wlutowanie, zbyt wysoka natomiast spowoduje uszkodzenie układu, płyty głównej lub jednego i drugiego. Do kontroli temperatury potrzeby jest odpowiedni sterownik który pozwoli kontrolować ją w bardzo precyzyjny sposób. Ja do budowy swojej stacji wykorzystałem gotowy dolny podgrzewacz T-8280 który pozwala podgrzewać duże płyty główne na całej powierzchni.

IMGP5124

Grzałkę górną i sterownik do niej wykonałem własnoręcznie. Do budowy wykorzystałem promiennik podczerwieni 450W , sterownik temperatury REX C100 który trochę zmodernizowałem, przekaźnika półprzewodnikowego SSR-25A, termopary typu K oraz dodatków typu kontrolki, wtyki, gniazda, kabelki itp. Obudowa sterownika wykonana własnoręcznie z tego co było w warsztacie.  Poniżej kilka zdjęć  mojego sterownika górnej grzałki stacji BGA.

IMGP5123

IMGP5107

IMGP5103

IMGP5102

IMGP5099

IMGP5118

IMGP5117

Sterownik działa bardzo dobrze. Pozwala na precyzyjną kontrolę górnej grzałki.

6 komentarzy do “Sterownik górnej grzałki do stacji BGA

 1. hotair83

  Tak się zastanawiam dlaczego użył pan gniazda AC komputerowego montażowego żeńskiego zazwyczaj z tego co pamiętam używanego w UPSach czy nie lepsze było by męskie z bolcami. Trochę to niebezpieczne wpinać przewód zasilający z odkrytymi bolcami w gniazdo żeńskie. Osobiście troszkę bym się bał takiego rozwiązania.

  Odpowiedz
 2. koloboro

  Witam
  Do wylutu uszkodzonego układu się nada ale do wlutowania nowego przydałaby się krzywa temperaturowa, ten sterownik takiej krzywej nagrzewania nie zrealizuje. Przydałby się altec. Miałem kiedyś taki, działał wzorowo.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.