Moja maszyna CNC

Chciałbym przedstawić swoją własnoręcznie skonstruowaną i wykonaną maszynę CNC. Prace nad maszyną oczywiście w chwilach wolnych trwały jakieś 1,5 roku. Od momentu uruchomienia wprowadziłem w niej wiele poprawek i modernizacji. Planowane są następne modernizacje ale te już będę opisywał na bieżąco na blogu.

DSCF0872 IMGP4233 IMGP4235

Tak wygląda maszyna w chwili obecnej. Jako, że pierwotnie jej konstrukcja była trochę inna ale działająca to część obecnie widocznych elementów dorobiła sobie sama, oczywiście z małym moim udziałem. Na zdjęciach poniżej przedstawię jak wyglądała pierwotnie. Wszystkie osie oparte  były na prowadnicach własnej konstrukcji. Obecnie oś Y i Z jest już zmodernizowana.

IMGP2725 IMGP2724 IMGP2723

Zmiana prowadnic miała w założeniu zwiększenie dokładności całej konstrukcji. Obecnie prowadnice starej konstrukcji pozostały w osi X. Być może i one zostaną zmienione na prowadnice na wałkach podpartych ale jako, że dokładność maszyny jak na potrzeby mojego warsztatu jest wystarczająca to pewnie nie prędko to nastąpi.

Poniżej kilka zdjęć obrazujących całą konstrukcję:

DSCF0911 DSCF0880 DSCF0744 IMGP4239Poniżej zdjęcia z modernizacji osi Y. Elementy z tworzywa były dorabiane na tej maszynie przed rozebraniem jej do modernizacji. Oś X jest trochę innej konstrukcji i jak na swoją prostotę spisuje się całkiem nieźle.

DSCF0721 DSCF0725Poniżej konstrukcja osi X.

IMGP4240

Prowadnica z kasowaniem luzu.
DSCF0892Pora chyba pokazać czym to wszystko jest sterowane.  Sterownik jest o mocy 6A i jak na potrzeby obecnych silników to aż za dużo ale może w przyszłości założę trochę mocniejsze silniki co pozwoliło by zwiększyć moc i prędkość całej maszynki. A tak wygląda moje sterowanie.

DSCF0860 IMGP4226 IMGP4206Całością zarządza system spod znaku pingwina LinuxCNC.

DSCF0890

 

 

10 komentarzy do “Moja maszyna CNC

 1. plotery

  Za każdym razem, kiedy trafiam na maszyny CNC własnego projektu, jestem pełen podziwu. To naprawdę robi ogromne wrażenie. I serdecznie gratuluję samozaparcia. Godło, które wykonała maszyna, jest godne podziwu 😉 Satysfakcja musi być ogromna!

  Odpowiedz
 2. set666

  Witam
  Jakie dokładnie profile i z jaką grubością ścianki na początku wykorzystałeś jako prowadnice po której jeździ brama?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 3. Szymon Pęciak

  Witam
  Jestem na etapie budowy swojej maszyny. Jakiej mocy są silniki oraz ile kosztował sterownik osi i jego parametry?
  Jakim złączem połączona jest maszyna z komputerem?
  Gdzie zostały kupione?
  Czy został zastosowany czujnik pomiaru długości narzędzia?

  Odpowiedz
  1. Mirosław Lewandowski Autor wpisu

   Witam.
   Silniki to 1.9Nm 4.2A. Co do ceny sterownika to ciężko powiedzieć jaki dokładnie był jego koszt bo robiłem go we własnym zakresie i nie liczyłem dokładnie kosztów.
   Sterownik z komputerem połączony jest zwykłym portem LPT. Maszyna jest wyposażona w czujnik pomiaru długości narzędzia.
   Serdecznie pozdrawiam i życzę ukończenia własnego projektu maszyny CNC.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.