Blog Mirosława Lewandowskiego

Sterownik górnej grzałki do stacji BGA

W związku z tym, że zajmuję się naprawą komputerów zaistniała konieczność zainteresowania się naprawami płyt głównych laptopów, komputerów stacjonarnych i kart graficznych. Bardzo często naprawa tego typu rzeczy polega na przelutowaniu lub wymianie układu BGA . Do tego potrzebna jest stacja która pozwoli na operację lutowania owych układów w ściśle kontrolowanej temperaturze. Zbyt niska temperatura nie pozwoli prawidłowo zdjąć starego układu ani jego wlutowanie, zbyt wysoka natomiast spowoduje uszkodzenie układu, płyty głównej lub jednego i drugiego. Do kontroli temperatury potrzeby jest odpowiedni sterownik który pozwoli kontrolować ją w bardzo precyzyjny sposób. Ja do budowy swojej stacji wykorzystałem gotowy dolny podgrzewacz T-8280 który pozwala podgrzewać duże płyty główne na całej powierzchni.

IMGP5124

Grzałkę górną i sterownik do niej wykonałem własnoręcznie. Do budowy wykorzystałem promiennik podczerwieni 450W , sterownik temperatury REX C100 który trochę zmodernizowałem, przekaźnika półprzewodnikowego SSR-25A, termopary typu K oraz dodatków typu kontrolki, wtyki, gniazda, kabelki itp. Obudowa sterownika wykonana własnoręcznie z tego co było w warsztacie.  Poniżej kilka zdjęć  mojego sterownika górnej grzałki stacji BGA.

IMGP5123

IMGP5107

IMGP5103

IMGP5102

IMGP5099

IMGP5118

IMGP5117

Sterownik działa bardzo dobrze. Pozwala na precyzyjną kontrolę górnej grzałki.

4 odpowiedzi na „Sterownik górnej grzałki do stacji BGA

  • hotair83 pisze:

    Tak się zastanawiam dlaczego użył pan gniazda AC komputerowego montażowego żeńskiego zazwyczaj z tego co pamiętam używanego w UPSach czy nie lepsze było by męskie z bolcami. Trochę to niebezpieczne wpinać przewód zasilający z odkrytymi bolcami w gniazdo żeńskie. Osobiście troszkę bym się bał takiego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *